Unit Rate
Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item. For example, if there are 120 customers in 8 hours, the unit rate is 120 ÷ 8 = 15 customers per hour.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a skydiver falls 144 feet in 3 seconds, how far does the skydiver fall per second?
Back
48 feet per second.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate in customers per hour?
Back
15 customers per hour.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?
Back
20 customers per hour.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What operation do you use to solve for unit rate?
Back
Division.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline, what was the price per gallon?
Back
$2.50 per gallon.
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit 4 Review - Proprotional Relationships/Percents
Flashcard
•
7th Grade
9 questions
Il ragazzo che catturò il vento
Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Math Measurement
Flashcard
•
5th - 6th Grade
15 questions
Living Organisms: Characteristics
Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
ELA 7th grade
Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Cell theory
Flashcard
•
6th - 8th Grade
11 questions
Vocabulary Topic 2 - The Cell System
Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Math 7 3rd Nine Weeks Study Guide
Flashcard
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for Mathematics
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade