Ratios - Rates - Unit Rates !

Ratios - Rates - Unit Rates !

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a Ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Jack earns $46.80 for 6 hours of work, what is his rate of pay?

Back

$7.80 per hour

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a Unit Rate?

Back

A unit rate is a rate in which the second quantity is 1.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

Back

$8 per pound

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What does the ratio 8 : 23 compare in a pet store with 8 dogs, 12 turtles, and 3 cats?

Back

Dogs to all animals.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a Unit Rate?

Back

Divide the total quantity by the number of units.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the Unit Rate if you travel 150 miles in 3 hours?

Back

50 miles per hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?