Proportion Word Problems
Flashcard
•
Mathematics
•
9th - 12th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a proportion?
Back
A proportion is an equation that states that two ratios are equal.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you solve a proportion?
Back
To solve a proportion, cross-multiply the terms and then solve for the unknown variable.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A ratio is a comparison of two quantities by division.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a bird flies 35 meters in 10 seconds, how do you find its speed?
Back
Speed = Distance / Time, so Speed = 35 meters / 10 seconds = 3.5 meters per second.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you set up a proportion for a word problem?
Back
Identify the two ratios involved in the problem and set them equal to each other.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate?
Back
The unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together, expressed as a quantity per one unit.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 3 pounds of apples cost $0.90, what is the cost per pound?
Back
Cost per pound = Total cost / Total pounds = $0.90 / 3 = $0.30 per pound.
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
FLASHCARD AG 2025
Flashcard
•
KG - University
15 questions
PART 2-PA First Semester Review-December 2024
Flashcard
•
8th Grade - University
8 questions
MATHEMATICS 10 - Graph of Polynomial Functions PART 1
Flashcard
•
10th Grade
15 questions
Unit II Test Review Bio A (Ch. 3-5)
Flashcard
•
9th - 11th Grade
15 questions
Exothermic and Endothermic Reactions
Flashcard
•
8th - 11th Grade
15 questions
7th PBA Test #4 Review
Flashcard
•
7th Grade - University
9 questions
4NT Coordinates Geometry
Flashcard
•
10th Grade - University
11 questions
SAINS SUKAN TINGKATAN 5 BIDANG 7
Flashcard
•
KG
Popular Resources on Wayground
20 questions
Brand Labels
Quiz
•
5th - 12th Grade
11 questions
NEASC Extended Advisory
Lesson
•
9th - 12th Grade
10 questions
Ice Breaker Trivia: Food from Around the World
Quiz
•
3rd - 12th Grade
10 questions
Boomer ⚡ Zoomer - Holiday Movies
Quiz
•
KG - University
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
22 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Multiplication and Division Unknowns
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
Discover more resources for Mathematics
12 questions
Graphing Inequalities on a Number Line
Quiz
•
9th Grade
15 questions
Two Step Equations
Quiz
•
9th Grade
20 questions
Simplifying Radicals
Quiz
•
10th Grade
9 questions
Linear Regression
Quiz
•
9th Grade
25 questions
Parallel Lines Cut by a Transversal
Quiz
•
9th Grade
15 questions
Solving Literal Equations
Quiz
•
8th - 9th Grade
12 questions
Absolute Value Equations
Quiz
•
9th Grade
10 questions
Proportional vs Non Proportional Relationships
Interactive video
•
6th - 10th Grade