What is a unit rate?
Unit Rate Practice

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you travel 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
To calculate the unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 120 customers in 8 hours, the unit rate is 120 ÷ 8 = 15 customers per hour.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is a better buy: 12 cans for $3.50 or 6 cans for $1.80?
Back
The 12 cans for $3.50 is a better buy because the unit price is lower.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 231 miles using 7 gallons of gas, what is the mileage in miles per gallon?
Back
The mileage is 231 ÷ 7 = 33 miles per gallon.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the price per gallon if 6 gallons of gasoline cost $15.00?
Back
The price per gallon is $15.00 ÷ 6 = $2.50.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Ernie travels 195 miles in 3 hours, how far will he travel in 5 hours at the same speed?
Back
Ernie will travel 325 miles in 5 hours.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit rate of customers per hour?
Back
Divide the total number of customers by the total number of hours. For example, 120 customers in 8 hours gives 120 ÷ 8 = 15 customers per hour.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Best Buy and Unit Rate

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
MOD1 Flashcard on Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
11 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
12 questions
Learning Target 2: Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade