Unit Rate Practice

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you travel 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
To calculate the unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 120 customers in 8 hours, the unit rate is 120 ÷ 8 = 15 customers per hour.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is a better buy: 12 cans for $3.50 or 6 cans for $1.80?
Back
The 12 cans for $3.50 is a better buy because the unit price is lower.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 231 miles using 7 gallons of gas, what is the mileage in miles per gallon?
Back
The mileage is 231 ÷ 7 = 33 miles per gallon.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the price per gallon if 6 gallons of gasoline cost $15.00?
Back
The price per gallon is $15.00 ÷ 6 = $2.50.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Ernie travels 195 miles in 3 hours, how far will he travel in 5 hours at the same speed?
Back
Ernie will travel 325 miles in 5 hours.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit rate of customers per hour?
Back
Divide the total number of customers by the total number of hours. For example, 120 customers in 8 hours gives 120 ÷ 8 = 15 customers per hour.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
9 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
MOD1 Flashcard on Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
11 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
8 questions
Ratios / Equivalent Ratios

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Math 6-Rates and Unit Rates Test Review

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Math 6 RP.2 Finding Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade