Unit 4 Flashcard #1

Unit 4 Flashcard #1

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

A factory produces 1,200 cans in 8 hours. How many cans does it produce per hour?

Back

150 cans per hour

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How long would it take 12 people to go down the slide?

Back

2 min

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

At the market, 7 apples cost $4.55. What is the cost per apple?

Back

$0.65 per apple

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If there are 120 boys in the group, how many boys and girls are there TOTAL?

Back

270

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Jorge drove 165 miles in 3 hours. What is the miles per hour traveled?

Back

55 miles per hour

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to calculate speed?

Back

Speed = Distance / Time

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the cost per item?

Back

Cost per item = Total cost / Number of items

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?