
Unit 4 Flashcard #1

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
A factory produces 1,200 cans in 8 hours. How many cans does it produce per hour?
Back
150 cans per hour
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How long would it take 12 people to go down the slide?
Back
2 min
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
At the market, 7 apples cost $4.55. What is the cost per apple?
Back
$0.65 per apple
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If there are 120 boys in the group, how many boys and girls are there TOTAL?
Back
270
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Jorge drove 165 miles in 3 hours. What is the miles per hour traveled?
Back
55 miles per hour
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to calculate speed?
Back
Speed = Distance / Time
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the cost per item?
Back
Cost per item = Total cost / Number of items
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Grade 7 | Unit 4 | Lesson 2: Ratios and Rates With Fractions | Practice Problems

Flashcard
•
6th Grade - University
15 questions
74- Warm Up Accel- 12/19

Flashcard
•
6th Grade - University
16 questions
CSA #3 Review

Flashcard
•
6th Grade - University
15 questions
Unit Rates/Complex Fractions

Flashcard
•
7th Grade - University
15 questions
Constant of Proportionality

Flashcard
•
KG - University
15 questions
3rd 6 Weeks Flashcard 3.2

Flashcard
•
6th Grade - University
15 questions
RP.3 Study Guide

Flashcard
•
6th Grade - University
15 questions
Unit Rate through Proportional Equations LACEY

Flashcard
•
7th Grade - University
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade