Unit Cost

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is Unit Cost?
Back
Unit Cost is the total cost of a product divided by the number of units in that product, representing the cost per single unit.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the Unit Price?
Back
Unit Price is calculated by dividing the total cost of the item by the number of units (or ounces, slices, etc.) in the item.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Cheerios cost $3.68 for 17 oz, what is the unit price?
Back
Unit Price = $3.68 / 17 oz = $0.216 per oz.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Apple Jacks cost $2.89 for 13 oz, what is the unit price?
Back
Unit Price = $2.89 / 13 oz = $0.222 per oz.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the better deal: Cheerios or Apple Jacks?
Back
Cheerios is the better deal because it has a lower unit price.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of Sargento cheese slices costing $2.48 for 10 slices?
Back
Unit Price = $2.48 / 10 slices = $0.248 per slice.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of Velveeta cheese slices costing $3.18 for 12 slices?
Back
Unit Price = $3.18 / 12 slices = $0.265 per slice.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
12 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Price

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rate Review

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
7th Grade Milestone Review - Comparing Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Better Buy

Flashcard
•
7th - 8th Grade
14 questions
unit rate and better buys

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Decimal Operations

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Plotting Points on the Coordinate Plane

Quiz
•
7th - 8th Grade