Unit Cost

Unit Cost

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is Unit Cost?

Back

Unit Cost is the total cost of a product divided by the number of units in that product, representing the cost per single unit.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the Unit Price?

Back

Unit Price is calculated by dividing the total cost of the item by the number of units (or ounces, slices, etc.) in the item.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Cheerios cost $3.68 for 17 oz, what is the unit price?

Back

Unit Price = $3.68 / 17 oz = $0.216 per oz.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Apple Jacks cost $2.89 for 13 oz, what is the unit price?

Back

Unit Price = $2.89 / 13 oz = $0.222 per oz.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is the better deal: Cheerios or Apple Jacks?

Back

Cheerios is the better deal because it has a lower unit price.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit price of Sargento cheese slices costing $2.48 for 10 slices?

Back

Unit Price = $2.48 / 10 slices = $0.248 per slice.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit price of Velveeta cheese slices costing $3.18 for 12 slices?

Back

Unit Price = $3.18 / 12 slices = $0.265 per slice.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?