What is Unit Cost?
Unit Cost

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
Unit Cost is the total cost of a product divided by the number of units in that product, representing the cost per single unit.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the Unit Price?
Back
Unit Price is calculated by dividing the total cost of the item by the number of units (or ounces, slices, etc.) in the item.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Cheerios cost $3.68 for 17 oz, what is the unit price?
Back
Unit Price = $3.68 / 17 oz = $0.216 per oz.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Apple Jacks cost $2.89 for 13 oz, what is the unit price?
Back
Unit Price = $2.89 / 13 oz = $0.222 per oz.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the better deal: Cheerios or Apple Jacks?
Back
Cheerios is the better deal because it has a lower unit price.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of Sargento cheese slices costing $2.48 for 10 slices?
Back
Unit Price = $2.48 / 10 slices = $0.248 per slice.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of Velveeta cheese slices costing $3.18 for 12 slices?
Back
Unit Price = $3.18 / 12 slices = $0.265 per slice.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
7th Grade Milestone Review - Comparing Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rates - EX (6.3.1-6.3.5)

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Better Buy Flashcard - EX (6.3.5 - 6.3.9)

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rates Practice

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Better Buy

Flashcard
•
6th - 7th Grade
12 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Better Buy

Flashcard
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Cross Sections of 3D Shapes

Quiz
•
7th Grade
40 questions
Math Final Exam Review Packet

Quiz
•
6th Grade
22 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Exponents

Quiz
•
6th Grade