Standardized Math Review #1 (ratios and rates)

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A ratio is a comparison of two quantities by division, showing how many times one value contains or is contained within the other.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a rate?
Back
A rate is a specific kind of ratio that compares two different units, such as miles per hour or cost per item.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
To find the unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if 6 candles cost $12, the unit rate is $12 ÷ 6 = $2 per candle.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula for the area of a triangle?
Back
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you set up a proportion?
Back
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the total number of quarts of iced tea that can be made with 24 tea bags if 6 bags make 1 quart?
Back
6 quarts can be made with 24 tea bags.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Store ABC sells 6 candles for $12, what is the cost per candle?
Back
The cost per candle at Store ABC is $2.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
14 Ratios, Rates & Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios, Rates, & Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Math 6-Rates and Unit Rates Test Review

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Proportions Mixed Practice

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios, Rates, & Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios & Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates 6RP

Flashcard
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Converting Repeating Decimals to Fractions

Quiz
•
8th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade