What is a rate?
Compare Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A rate is a ratio that compares two different quantities, often expressed as a quantity per unit of another quantity.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
To calculate the unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if 150 students are divided by 5 buses, the unit rate is 30 students per bus.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the cost per pound if 4 pounds of bananas cost $6?
Back
$1.50 per pound.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the better deal: $2.98 for 15 oz of Oreos or $2.50 for 14 oz of Chips Ahoy?
Back
Chips Ahoy is the better deal.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you determine which option is a better buy?
Back
Compare the unit prices of each option. The one with the lower unit price is the better buy.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the slowest reading rate among these options: 3 pages in 9 minutes, 4 pages in 10 minutes, 5 pages in 13 minutes, 7 pages in 20 minutes?
Back
3 pages in 9 minutes.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 100 flyers cost $30, what is the cost per flyer?
Back
$0.30 per flyer.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
6.RP.2 - Unit Rate & Best Deal

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Rates & Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratio/ Rate/ Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Rates & Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
14 questions
Unit Rates - EX (6.3.1-6.3.5)

Flashcard
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Circles & Polygons 2025

Quiz
•
8th Grade