Compare Rates

Compare Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate?

Back

A rate is a ratio that compares two different quantities, often expressed as a quantity per unit of another quantity.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

To calculate the unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if 150 students are divided by 5 buses, the unit rate is 30 students per bus.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the cost per pound if 4 pounds of bananas cost $6?

Back

$1.50 per pound.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is the better deal: $2.98 for 15 oz of Oreos or $2.50 for 14 oz of Chips Ahoy?

Back

Chips Ahoy is the better deal.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you determine which option is a better buy?

Back

Compare the unit prices of each option. The one with the lower unit price is the better buy.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the slowest reading rate among these options: 3 pages in 9 minutes, 4 pages in 10 minutes, 5 pages in 13 minutes, 7 pages in 20 minutes?

Back

3 pages in 9 minutes.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 100 flyers cost $30, what is the cost per flyer?

Back

$0.30 per flyer.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?