Unit Rate with Fractions

Unit Rate with Fractions

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you earn $20 for 1 hour of work, the unit rate is $20 per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit rate when given a fraction of a quantity?

Back

To find the unit rate with fractions, divide the total amount by the fraction. For example, if you earn $10 for 1/2 hour, you would calculate $10 ÷ (1/2) = $20 per hour.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Paisley earned $10 for 1/2 of an hour, how much would she make in 1 hour?

Back

$20

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Mrs. Nolte uses 1 cup of peanut butter for every 1/2 cup of oil, how much peanut butter is needed for 1 cup of oil?

Back

2 cups

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the speed in meters per minute if you swim 25 meters in 1/5 of a minute?

Back

To find the speed, divide the distance by the time: 25 meters ÷ (1/5) minute = 125 meters per minute.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If De'Yonna used 1/4 of a bottle of conditioner in 7/12 of a year, how much would she use in a full year?

Back

3/7 bottles of conditioner

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Paisley earned $10 for 1/4 of an hour, how much would she make in 1 hour?

Back

$40

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?