Unit Rate with Fractions

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you earn $20 for 1 hour of work, the unit rate is $20 per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit rate when given a fraction of a quantity?
Back
To find the unit rate with fractions, divide the total amount by the fraction. For example, if you earn $10 for 1/2 hour, you would calculate $10 ÷ (1/2) = $20 per hour.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Paisley earned $10 for 1/2 of an hour, how much would she make in 1 hour?
Back
$20
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Mrs. Nolte uses 1 cup of peanut butter for every 1/2 cup of oil, how much peanut butter is needed for 1 cup of oil?
Back
2 cups
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the speed in meters per minute if you swim 25 meters in 1/5 of a minute?
Back
To find the speed, divide the distance by the time: 25 meters ÷ (1/5) minute = 125 meters per minute.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If De'Yonna used 1/4 of a bottle of conditioner in 7/12 of a year, how much would she use in a full year?
Back
3/7 bottles of conditioner
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Paisley earned $10 for 1/4 of an hour, how much would she make in 1 hour?
Back
$40
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Rates and Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit rates with Fractions

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Optional Practice for 2.1-2.3 flashcard (7th)

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates and Better Buy

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Decimal Operations

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Plotting Points on the Coordinate Plane

Quiz
•
7th - 8th Grade