Unit Rate Big Ideal Practice

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
Used 1+ times
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you can buy 4 apples for $2, the unit rate is $0.50 per apple.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
To calculate the unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item. For example, if you travel 60 miles in 2 hours, the unit rate is 60 miles ÷ 2 hours = 30 miles per hour.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Luke can paint 91 portraits in 7 weeks, how many portraits does he paint each week?
Back
13 portraits per week.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
At the market, if 7 apples cost $4.55, what is the cost per apple?
Back
$0.65 per apple.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What unit should be in the denominator when calculating laps per minute?
Back
Minutes.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Who has the greater unit rate: John rides 36 miles in 3 hours or Randy rides 30 miles in 2.5 hours?
Back
Randy.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Who has the greater unit rate: Arlene scores 450 points on 5 tests or Jolene scores 180 points on 2 tests?
Back
Arlene.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
13 questions
Finding unit rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate and applying unit rate

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Rate Word Problems

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
unit rate

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
P1: Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade