Unit Rate Big Ideal Practice

Unit Rate Big Ideal Practice

Assessment

Flashcard

Created by

Quizizz Content

Mathematics

6th Grade

Hard

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you can buy 4 apples for $2, the unit rate is $0.50 per apple.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

To calculate the unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item. For example, if you travel 60 miles in 2 hours, the unit rate is 60 miles ÷ 2 hours = 30 miles per hour.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Luke can paint 91 portraits in 7 weeks, how many portraits does he paint each week?

Back

13 portraits per week.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

At the market, if 7 apples cost $4.55, what is the cost per apple?

Back

$0.65 per apple.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What unit should be in the denominator when calculating laps per minute?

Back

Minutes.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Who has the greater unit rate: John rides 36 miles in 3 hours or Randy rides 30 miles in 2.5 hours?

Back

Randy.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Who has the greater unit rate: Arlene scores 450 points on 5 tests or Jolene scores 180 points on 2 tests?

Back

Arlene.

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?