Ratios and Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+3
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A ratio is a comparison of two quantities that shows the relative size of one quantity to another, often expressed as 'a to b' or a:b.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a rate?
Back
A rate is a specific kind of ratio that compares two different units, such as speed (miles per hour) or price per item.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the quantity by the number of units. For example, if you buy 4 pizzas for $68, the unit rate is $68 ÷ 4 = $17 per pizza.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If an elevator can hold 45 people in 20 minutes, how many people can it hold in 1 hour?
Back
135 people.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Einstein Bagels can make 300 bagels in 2 hours, how many can they make in 21 hours?
Back
3,150 bagels.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the price per item?
Back
To find the price per item, divide the total cost by the number of items. For example, if 4 basketballs cost $36, the price per basketball is $36 ÷ 4 = $9.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is a better buy: 3 sodas for $1.05 or 5 sodas for $1.15?
Back
5 sodas for $1.15 is the better buy.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Equivalent Ratios and Tape Diagrams

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios and Equivalent Ratios

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios and Ratio Tables

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios & Unit Rates Flashcard Review

Flashcard
•
6th Grade
11 questions
Module 1 Vocab

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit 4 Vocab.

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Proportions, & Percent Review

Flashcard
•
6th Grade
11 questions
Ratios & Proportional Relationships Vocab

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade