Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

To calculate the unit rate, divide the total amount by the number of units.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Will spent $3.75 for 3 pounds of granola, what is the unit rate in dollars per pound?

Back

$1.25 per pound.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 120 customers in 6 hours?

Back

20 customers per hour.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 50 miles per hour?

Back

The rate describes the distance traveled in miles for each hour.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the lowest cost per pound when comparing different sizes of bags?

Back

Calculate the cost per pound for each bag by dividing the price by the weight.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the cost per pound of a 20-lb bag that costs $23.44?

Back

$1.17 per pound.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?