Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate?

Back

A rate is a ratio that compares two different quantities, often with different units, such as speed (miles per hour) or price (cost per item).

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the second quantity is 1. For example, if a car travels 60 miles in 1 hour, the unit rate is 60 miles per hour.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

To calculate the unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if 120 feet are climbed in 10 seconds, the unit rate is 120 ÷ 10 = 12 feet per second.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If an airplane climbs 1,520 feet in 5 seconds, how many feet does it climb per second?

Back

304 feet per second.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 16 ounces of salsa for $3.36?

Back

$0.21 per ounce.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 24 ounces of salsa for $4.80?

Back

$0.20 per ounce.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is a better deal: 16 ounces for $3.36 or 24 ounces for $4.80?

Back

24 ounces for $4.80 is the better deal.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?