Rate and Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a rate?
Back
A rate is a ratio that compares two different quantities, often with different units, such as speed (miles per hour) or price (cost per item).
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate in which the second quantity is 1. For example, if a car travels 60 miles in 1 hour, the unit rate is 60 miles per hour.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
To calculate the unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if 120 feet are climbed in 10 seconds, the unit rate is 120 ÷ 10 = 12 feet per second.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If an airplane climbs 1,520 feet in 5 seconds, how many feet does it climb per second?
Back
304 feet per second.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 16 ounces of salsa for $3.36?
Back
$0.21 per ounce.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 24 ounces of salsa for $4.80?
Back
$0.20 per ounce.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is a better deal: 16 ounces for $3.36 or 24 ounces for $4.80?
Back
24 ounces for $4.80 is the better deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Rate / Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios and Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
[Review] Unit Rate Word Problems

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate & Unit Price

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate and applying unit rate

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade