Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 12 apples for $3, the unit rate is $3 ÷ 12 = $0.25 per apple.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a computer downloads 1,680 kilobytes in 4 minutes, what is the unit rate?

Back

420 kb per minute.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Kevin can complete 45 multiplication problems in 2 minutes. What is the unit rate?

Back

22.5 problems per minute.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit price if it costs $3 for eight cans of soda?

Back

$0.38 per can.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Ilana made $45 babysitting for 6 hours. How much does she make per hour?

Back

$7.50 per hour.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If apples sell 4 for $2.40, how much do 6 apples cost?

Back

$3.60.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?