Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. It is often used to determine the cost per item, speed, or efficiency.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item. For example, if you have 10 apples for $5, the unit rate is $5 ÷ 10 apples = $0.50 per apple.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Harry mowed 8 lawns and earned $96, how much did he earn for each lawn?

Back

$12

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

Back

$1.25 per pound

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

Back

102 words per minute

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?

Back

15 customers per hour

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a store sells 4 chocolate bars for $2.00, how much would one chocolate bar cost?

Back

$0.50 per bar

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?