Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. It is often used to determine the cost per item, speed, or efficiency.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item. For example, if you have 10 apples for $5, the unit rate is $5 ÷ 10 apples = $0.50 per apple.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Harry mowed 8 lawns and earned $96, how much did he earn for each lawn?
Back
$12
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Back
$1.25 per pound
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
Back
102 words per minute
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
Back
15 customers per hour
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a store sells 4 chocolate bars for $2.00, how much would one chocolate bar cost?
Back
$0.50 per bar
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Rate Word Problems

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate and applying unit rate

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rates LEVEL 1

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Ratios and Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade