Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate of a price per item?

Back

To calculate the unit rate, divide the total cost by the number of items.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a gas tank costs $46.80 to fill and holds 13 gallons, what is the price per gallon?

Back

$3.60 per gallon.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a cashier can serve 2 customers in 8 minutes, how many can he serve in 30 minutes?

Back

7.5 customers.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 120 customers in 6 hours?

Back

20 customers per hour.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Will spent $3.75 for 3 pounds of granola, what is the cost per pound?

Back

$1.25 per pound.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to find the unit rate?

Back

Unit Rate = Total Quantity / Number of Units.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?