Finding unit rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a ratio that compares a quantity to one unit of another quantity, expressed as 'per one thing.'
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit rate from a total distance and time?
Back
Divide the total distance by the total time to find the unit rate in distance per time (e.g., km/min).
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Joshua walks 6 km in 85 minutes, what is his unit rate in km per minute?
Back
6/85 km per minute.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate for cookies per dollar?
Back
Divide the number of cookies by the cost in dollars.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you can buy 36 cookies for $4, what is the unit rate in cookies per dollar?
Back
9 cookies per dollar.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to find the unit rate in dollars per pound?
Back
Divide the total cost by the total weight in pounds.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If it costs $5 to buy 2 pounds of fish tank gravel, what is the unit rate in dollars per pound?
Back
5/2 dollars per pound.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rate / Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Finding unit rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Finding unit rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade