ratios, rates and unit rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A ratio is a comparison of two quantities that shows the relative size of one quantity to another, often expressed as 'a to b' or a:b.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the total number of items in a ratio?
Back
To find the total number of items in a ratio, add the parts of the ratio together. For example, in a ratio of 3:2, the total is 3 + 2 = 5.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together, expressed as a quantity per one unit of another quantity.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if 50 miles are driven in 2 hours, the unit rate is 50 ÷ 2 = 25 miles per hour.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the ratio of pears to all fruit if there are 4 apples, 2 bananas, and 5 pears?
Back
The ratio of pears to all fruit is 5:11.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If my father paid $25.50 for 5 movie tickets, what is the unit rate per ticket?
Back
The unit rate is $5.10 per ticket.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Are 120 calories in 2 servings and 360 calories in 6 servings equivalent in calories per serving?
Back
Yes, they are equivalent.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratio Tables, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios/Rates/Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios & Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade