Finding unit rates

Finding unit rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. It is often used to determine the cost per item, speed, or efficiency.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 5 books read in 16 hours, the unit rate is 5 books ÷ 16 hours = 5/16 books per hour.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Abby can read 5 books in 16 hours, what is her unit rate in books per hour?

Back

5/16 books per hour.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Elijah earns $200 for 8 hours of work. What is his unit rate in dollars per hour?

Back

$25 per hour.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate if a realtor visits 13 houses in 3 hours?

Back

13/3 houses per hour.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

Back

$1.25 per pound.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?

Back

$6.80 per hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?