Unit Rate Review

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you buy 5 apples for $10, the unit rate is $2 per apple.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit rate from a total cost and quantity?
Back
To find the unit rate, divide the total cost by the quantity. For example, if 6 movie tickets cost $30, the unit rate is $30 ÷ 6 = $5 per ticket.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 420 miles in 8 hours, what is the unit rate in miles per hour?
Back
The unit rate is 420 miles ÷ 8 hours = 52.5 miles per hour.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you compare unit prices of two products?
Back
Calculate the unit price for each product by dividing the total price by the total weight or quantity. Compare the unit prices to determine which is the better deal.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of Goldfish crackers that cost $1.80 for 7.2 oz?
Back
The unit price is $1.80 ÷ 7.2 oz = $0.25 per oz.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of Cheez-its that cost $2.40 for 15 oz?
Back
The unit price is $2.40 ÷ 15 oz = $0.16 per oz.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a store sees 120 customers in 8 hours, how many customers does it see per hour?
Back
The unit rate is 120 customers ÷ 8 hours = 15 customers per hour.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcardizz

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
constant rate of change

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates & Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates & Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade