What is a unit rate?
Unit Rates - 6th Grade

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit price of an item?
Back
To find the unit price, divide the total price by the number of units.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 10 slices of cheese cost $2.48, what is the unit price per slice?
Back
$0.248 per slice.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 12 slices of cheese cost $3.18, what is the unit price per slice?
Back
$0.265 per slice.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the better deal: Sargento cheese at $2.48 for 10 slices or Velveeta cheese at $3.18 for 12 slices?
Back
Sargento is the better deal.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the price per gallon if 6 gallons of gasoline cost $15.00?
Back
$2.50 per gallon.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 7 apples cost $4.55, what is the cost per apple?
Back
$0.65 per apple.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Comparing Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit 3 Flashcard Math 6 Plus

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
What's a better deal

Flashcard
•
6th Grade
13 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
11 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
25 questions
SS Combined Advisory Quiz

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Week 4 Student In Class Practice Set

Quiz
•
9th - 12th Grade
40 questions
SOL: ILE DNA Tech, Gen, Evol 2025

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
NC Universities (R2H)

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
June Review Quiz

Quiz
•
Professional Development
20 questions
Congruent and Similar Triangles

Quiz
•
8th Grade
25 questions
Triangle Inequalities

Quiz
•
10th - 12th Grade