Illustrative Math Grade 6 Unit 2 Review

Illustrative Math Grade 6 Unit 2 Review

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the cost of one app if 3 apps cost $9?

Back

$3

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Toni can type 180 words in 2 minutes, how many words can she type in 1 minute?

Back

90 words

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the ratio of green marbles to blue marbles if there are 8 green and 20 blue marbles?

Back

2 to 5

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Kaleigh buys 3 apps for $9, how much would 6 apps cost?

Back

$18

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the total number of apps Kaleigh can buy for $27?

Back

9 apps

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a double number line shows a ratio of 1:2, what does this mean?

Back

For every 1 unit of the first quantity, there are 2 units of the second quantity.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A comparison of two quantities, showing how many times one value contains or is contained within the other.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?