Ratios and Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A comparison of two quantities.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate in which the second quantity is 1.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate for the situation: $24 for 12 apples.
Back
$2 per apple.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the better deal between two options?
Back
Calculate the unit rate for each option and compare.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 6 cupcakes cost $36, what is the cost of 12 cupcakes at the same rate?
Back
$72.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the ratio of horror movies to all movies if there are 7 comedy, 8 horror, and 4 romance movies?
Back
8:19.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you express a ratio?
Back
A ratio can be expressed as a fraction, with a colon, or with the word 'to'.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Rates, Unit Rates & Proportions

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Proportions Word Problems Review

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
6th Grade math

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
unit rates/equal ratios/ratio tables/double number lines

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Math vocab

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Ratios and Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade