Ratios and Rates

Ratios and Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A comparison of two quantities.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the second quantity is 1.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate for the situation: $24 for 12 apples.

Back

$2 per apple.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the better deal between two options?

Back

Calculate the unit rate for each option and compare.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 6 cupcakes cost $36, what is the cost of 12 cupcakes at the same rate?

Back

$72.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the ratio of horror movies to all movies if there are 7 comedy, 8 horror, and 4 romance movies?

Back

8:19.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you express a ratio?

Back

A ratio can be expressed as a fraction, with a colon, or with the word 'to'.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?