Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you travel 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item. For example, if you buy 4 apples for $2, the unit rate is $2 ÷ 4 apples = $0.50 per apple.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 30 words in 1 minute?

Back

The unit rate is 30 words per minute.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you spend $40 on 5 pounds of concrete, what is the unit rate in dollars per pound?

Back

The unit rate is $8 per pound.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?

Back

Her unit rate is $6.80 per hour.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit price of Sargento cheese slices costing $2.48 for 10 slices?

Back

The unit price is $0.248 per slice.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit price of Velveeta cheese slices costing $3.18 for 12 slices?

Back

The unit price is $0.265 per slice.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?