Unit Rate Review

Unit Rate Review

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you travel 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 10 apples for $5, the unit rate is $5 ÷ 10 apples = $0.50 per apple.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate for $4 for 5 minutes?

Back

$0.80/min

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate for 2,000 miles on 68 gallons of gas?

Back

29.4 mpg

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate for $20 for 4 hours?

Back

$5/hr

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is the better buy: $55 for 100 items or $45 for 80 items?

Back

$45 for 80 items (Option B) is the better buy.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate for $30 for 3.5 hours?

Back

$8.57/hr

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?