Consumer Math

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+5
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is consumer math?
Back
Consumer math is a branch of mathematics that deals with practical financial skills, including budgeting, saving, investing, and understanding consumer products and services.
Tags
CCSS.7.RP.A.3
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the difference between two amounts?
Back
To find the difference between two amounts, subtract the smaller amount from the larger amount.
Tags
CCSS.2.OA.A.1
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you have $61 in checking and $19 in savings, how much more do you have in checking?
Back
$42
Tags
CCSS.2.OA.A.1
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to find the unit price of an item?
Back
Unit Price = Total Price / Number of Units.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 7 bags of chocolate covered peanuts cost $3.43, how do you find the cost of each bag?
Back
Divide the total cost by the number of bags: $3.43 / 7 = $0.49.
Tags
CCSS.6.NS.B.3
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a better deal: 5 hotdogs for $1.85 or 9 hotdogs for $3.69?
Back
5 hotdogs for $1.85 is the better deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the total cost of multiple items?
Back
Multiply the cost of one item by the number of items purchased.
Tags
CCSS.7.EE.B.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Better Buy

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates & Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Constant of Proportionality Review

Flashcard
•
7th Grade
11 questions
Economics Ch 16 Test Review

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Topic 3 Review- C3

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios + Rates

Flashcard
•
5th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade