Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if a car travels 150 miles in 3 hours, the unit rate is 50 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit rate from a total quantity?

Back

To find the unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if 12 pencils cost $3.60, divide $3.60 by 12 to find the cost per pencil.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Analissa puts 55 seeds into 11 pots, how many seeds does she put in 1 pot?

Back

5 seeds per pot.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

A car travels 150 miles in 3 hours. What is the unit rate in miles per hour?

Back

50 miles per hour.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

12 pencils cost $3.60. What is the cost per pencil?

Back

$0.30 per pencil.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How are rates and unit rates similar?

Back

They both compare two different quantities of information.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If $22 is spent for 6 books, what is the unit rate?

Back

$3.67 per book.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?