Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if a car travels 150 miles in 3 hours, the unit rate is 50 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit rate from a total quantity?
Back
To find the unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if 12 pencils cost $3.60, divide $3.60 by 12 to find the cost per pencil.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Analissa puts 55 seeds into 11 pots, how many seeds does she put in 1 pot?
Back
5 seeds per pot.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
A car travels 150 miles in 3 hours. What is the unit rate in miles per hour?
Back
50 miles per hour.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
12 pencils cost $3.60. What is the cost per pencil?
Back
$0.30 per pencil.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How are rates and unit rates similar?
Back
They both compare two different quantities of information.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If $22 is spent for 6 books, what is the unit rate?
Back
$3.67 per book.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Ratios, Rates & Ratio Tables Test 2024

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Math 6 RP.2 Finding Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Ratios/Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade