Unit Price

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is Unit Price?
Back
Unit Price is the cost of a single unit of a product, calculated by dividing the total price by the number of units.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate Unit Price?
Back
To calculate Unit Price, divide the total price by the total number of units. For example, if a 30 oz. jar costs $2.99, the unit price is $2.99 ÷ 30 oz = $0.10 per ounce.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the Unit Price of 6 gallons of gasoline that costs $15.00?
Back
The Unit Price is $15.00 ÷ 6 gallons = $2.50 per gallon.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Elijah earns $200 for 8 hours of work, what is his hourly wage?
Back
Elijah's hourly wage is $200 ÷ 8 hours = $25 per hour.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the Unit Rate for Joshua who drove 90 miles using 15 gallons of gas?
Back
The Unit Rate is 90 miles ÷ 15 gallons = 6 miles per gallon (mpg).
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the Unit Rate?
Back
To find the Unit Rate, divide the total quantity by the total number of units. For example, if you have 15 pizzas for $97.50, the unit rate is $97.50 ÷ 15 pizzas = $6.50 per pizza.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the Unit Price of 15 pizzas that cost $97.50?
Back
The Unit Price is $97.50 ÷ 15 pizzas = $6.50 per pizza.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Better Buy: Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
14 questions
unit rate and better buys

Flashcard
•
6th - 8th Grade
14 questions
Unit Rates - EX (6.3.1-6.3.5)

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Better Buy Flashcard - EX (6.3.5 - 6.3.9)

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rate - Better Buy

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Better Buy

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade