3 bags of sweets weigh 375 grams. How much does one bag of sweets weigh?
Unit prices and rates

Flashcard
•
Mathematics
•
4th - 6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
125 grams
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Eric spent $10.80 on 3 cans of paint. How much is one can of paint?
Back
$3.60
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
There are 135 sweets in 3 bags. How many sweets are in one bag?
Back
45 sweets
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
A unit price is the price of ___ item.
Back
1, one, One
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Juju bought 5 books for $7. How much does one book cost?
Back
$1.40
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit price?
Back
The cost of one item.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 4 apples cost $2, what is the price of one apple?
Back
$0.50
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
4th - 6th Grade
15 questions
Vocab: Consumer Math

Flashcard
•
4th - 6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
5th - 6th Grade
15 questions
Best Buy: Unit Rates

Flashcard
•
5th - 7th Grade
15 questions
Best Buy: Unit Rates

Flashcard
•
5th - 7th Grade
15 questions
Vocab: Consumer Math

Flashcard
•
4th - 6th Grade
15 questions
Best Buy: Unit Rates

Flashcard
•
5th - 7th Grade
15 questions
Unit prices and rates

Flashcard
•
4th - 6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Addition and Subtraction

Quiz
•
4th Grade
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade