Unit prices and rates

Unit prices and rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

4th - 6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

3 bags of sweets weigh 375 grams. How much does one bag of sweets weigh?

Back

125 grams

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Eric spent $10.80 on 3 cans of paint. How much is one can of paint?

Back

$3.60

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

There are 135 sweets in 3 bags. How many sweets are in one bag?

Back

45 sweets

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

A unit price is the price of ___ item.

Back

1, one, One

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Juju bought 5 books for $7. How much does one book cost?

Back

$1.40

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit price?

Back

The cost of one item.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 4 apples cost $2, what is the price of one apple?

Back

$0.50

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?