Unit prices and rates

Flashcard
•
Mathematics
•
4th - 6th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
3 bags of sweets weigh 375 grams. How much does one bag of sweets weigh?
Back
125 grams
Tags
CCSS.3.MD.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Eric spent $10.80 on 3 cans of paint. How much is one can of paint?
Back
$3.60
Tags
CCSS.6.NS.B.3
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
There are 135 sweets in 3 bags. How many sweets are in one bag?
Back
45 sweets
Tags
CCSS.3.OA.A.3
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
A unit price is the price of ___ item.
Back
1, one, One
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Juju bought 5 books for $7. How much does one book cost?
Back
$1.40
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit price?
Back
The cost of one item.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 4 apples cost $2, what is the price of one apple?
Back
$0.50
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Best Buy: Unit Rates

Flashcard
•
5th - 7th Grade
15 questions
Grocery Shopping -Unit Price

Flashcard
•
5th Grade
15 questions
Money, Money, Money

Flashcard
•
KG - 5th Grade
15 questions
Unit prices and rates

Flashcard
•
4th - 6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
4th - 6th Grade
15 questions
Vocab: Consumer Math

Flashcard
•
4th - 6th Grade
15 questions
Best Buy: Unit Rates

Flashcard
•
5th - 7th Grade
15 questions
11/22 Exit Ticket

Flashcard
•
5th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Common Denominators

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
6 questions
Spiral Review 8/5

Quiz
•
4th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
7 questions
Volume Review

Lesson
•
5th Grade
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade