Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you pay $4 for 1 golf ball, the unit rate is $4 per golf ball.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit rate from a total cost and quantity?
Back
To find the unit rate, divide the total cost by the quantity. For example, if Gilbert paid $28 for 7 golf balls, the unit rate is $28 ÷ 7 = $4 per golf ball.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you spend $40 on 5 pounds of concrete, what is the unit rate?
Back
The unit rate is $40 ÷ 5 = $8 per pound.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the number of items per time period?
Back
To calculate the number of items per time period, divide the total number of items by the total time. For example, if Kiontre reads 100 pages in 5 days, he reads 100 ÷ 5 = 20 pages per day.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of customers per hour if a store sees 120 customers in 8 hours?
Back
The unit rate is 120 ÷ 8 = 15 customers per hour.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Dana makes 18 calls in 6 hours, how many calls does she make in 1 hour?
Back
Dana makes 18 ÷ 6 = 3 calls per hour.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to calculate unit rate?
Back
The formula to calculate unit rate is: Unit Rate = Total Quantity ÷ Total Cost or Time.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
13 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
13 questions
Writing Equations

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade