Rates, Unit Rates, Unit Prices Practice

Rates, Unit Rates, Unit Prices Practice

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3A, 6.RP.A.1, 6.RP.A.3B

+6

Standards-aligned

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

16 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a dog can bury 3 bones in 15 seconds, how many can it bury in one minute?

Back

12

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Harry mowed eight lawns and earned $96. How much did he earn for each lawn?

Back

$12

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Complete the proportion by creating an equivalent fraction: 2/3 = ?/9

Back

6/9

Tags

CCSS.3.NF.A.3B

CCSS.4.NF.A.1

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Are the ratios 4/1 and 20/5 equivalent?

Back

Yes

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the missing numerator to create equivalent ratios: 2/3 = ?/9

Back

6

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together, expressed as a quantity per one unit.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find a unit price?

Back

To find a unit price, divide the total price by the number of units.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?