Rates, Unit Rates, Unit Prices Practice

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+6
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

16 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a dog can bury 3 bones in 15 seconds, how many can it bury in one minute?
Back
12
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Harry mowed eight lawns and earned $96. How much did he earn for each lawn?
Back
$12
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Complete the proportion by creating an equivalent fraction: 2/3 = ?/9
Back
6/9
Tags
CCSS.3.NF.A.3B
CCSS.4.NF.A.1
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Are the ratios 4/1 and 20/5 equivalent?
Back
Yes
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the missing numerator to create equivalent ratios: 2/3 = ?/9
Back
6
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together, expressed as a quantity per one unit.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find a unit price?
Back
To find a unit price, divide the total price by the number of units.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates Test

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates, Ratios & Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates and Proportionality Problems

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Review :: Ratios, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
11 questions
Chapter 5 Vocabulary

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios & Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates & Equivalent Ratios

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates & Equivalent Ratios

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade