Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a single unit. For example, if you can buy 5 apples for $10, the unit rate is $2 per apple.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find a unit rate?

Back

To find a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you travel 150 miles in 3 hours, the unit rate is 150 miles ÷ 3 hours = 50 miles per hour.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is an example of a unit rate for comparing girls to boys?

Back

5 to 1 is an example of a unit rate comparing girls to boys.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which of the following is a unit rate: 10:5, 5 to 1, 3/6, or 7:14?

Back

5 to 1 is a unit rate.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

True or False: Minute per Mile is an example of a unit rate.

Back

True.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate for price per pen if the total cost is $7.10 for 10 pens?

Back

71 cents per pen.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What operation do we use when finding the unit rate?

Back

Division.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?