Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a single unit. For example, if you can buy 5 apples for $10, the unit rate is $2 per apple.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find a unit rate?

Back

To find a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you travel 150 miles in 3 hours, the unit rate is 150 miles ÷ 3 hours = 50 miles per hour.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is an example of a unit rate for comparing girls to boys?

Back

5 to 1 is an example of a unit rate comparing girls to boys.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which of the following is a unit rate: 10:5, 5 to 1, 3/6, or 7:14?

Back

5 to 1 is a unit rate.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

True or False: Minute per Mile is an example of a unit rate.

Back

True.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate for price per pen if the total cost is $7.10 for 10 pens?

Back

71 cents per pen.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What operation do we use when finding the unit rate?

Back

Division.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?