Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a single unit. For example, if you can buy 5 apples for $10, the unit rate is $2 per apple.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find a unit rate?
Back
To find a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you travel 150 miles in 3 hours, the unit rate is 150 miles ÷ 3 hours = 50 miles per hour.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is an example of a unit rate for comparing girls to boys?
Back
5 to 1 is an example of a unit rate comparing girls to boys.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which of the following is a unit rate: 10:5, 5 to 1, 3/6, or 7:14?
Back
5 to 1 is a unit rate.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
True or False: Minute per Mile is an example of a unit rate.
Back
True.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate for price per pen if the total cost is $7.10 for 10 pens?
Back
71 cents per pen.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What operation do we use when finding the unit rate?
Back
Division.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
12 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
P1: Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
9 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Finding Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade