What is a unit rate?
Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a single unit. For example, if you can buy 5 apples for $10, the unit rate is $2 per apple.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find a unit rate?
Back
To find a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you travel 150 miles in 3 hours, the unit rate is 150 miles ÷ 3 hours = 50 miles per hour.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is an example of a unit rate for comparing girls to boys?
Back
5 to 1 is an example of a unit rate comparing girls to boys.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which of the following is a unit rate: 10:5, 5 to 1, 3/6, or 7:14?
Back
5 to 1 is a unit rate.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
True or False: Minute per Mile is an example of a unit rate.
Back
True.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate for price per pen if the total cost is $7.10 for 10 pens?
Back
71 cents per pen.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What operation do we use when finding the unit rate?
Back
Division.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Unit Rate and Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
constant rate of change

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Constant of Proportionality

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Finding Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Cross Sections of 3D Shapes

Quiz
•
7th Grade
40 questions
Math Final Exam Review Packet

Quiz
•
6th Grade
22 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Exponents

Quiz
•
6th Grade