Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you travel 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
When finding a UNIT RATE, you should __________ the top number by the bottom number.
Back
Divide
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate from $22 for 6 books?
Back
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Antonia can type 408 words in 4 minutes, how do you find her typing speed in words per minute?
Back
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which of the following is a UNIT RATE? 10 miles / 2 hours, $6 for each hour, 1 box / $3, 15 pounds every 5 servings
Back
$6 for each hour
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If there are 45 seats in 9 rows, how do you find the number of seats in 1 row?
Back
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to find a unit rate?
Back
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Rates: 6th Grade

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
6B 3.5 Quick Check

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates Practice

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate/Unit Price

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade