Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you earn $50 for 1 hour of work, the unit rate is $50 per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if you have 300 dollars earned in 6 hours, the unit rate is 300 ÷ 6 = 50 dollars per hour.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Lisa made $300 in 6 hours, what is her unit rate?

Back

$50 per hour.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Christina biked 36 miles in 6 hours. What is her unit rate in miles per hour?

Back

6 mph.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Ricky made $600 in two weeks. What is his unit rate per week?

Back

$300 per week.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Ilana made $45 babysitting for 6 hours. How much does she make per hour?

Back

$7.50 per hour.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Sam drove 220 miles on 8 gallons of gas. What is his unit rate in miles per gallon?

Back

27.5 mpg.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?