What is a unit rate?
Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you earn $50 for 1 hour of work, the unit rate is $50 per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if you have 300 dollars earned in 6 hours, the unit rate is 300 ÷ 6 = 50 dollars per hour.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Lisa made $300 in 6 hours, what is her unit rate?
Back
$50 per hour.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Christina biked 36 miles in 6 hours. What is her unit rate in miles per hour?
Back
6 mph.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Ricky made $600 in two weeks. What is his unit rate per week?
Back
$300 per week.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Ilana made $45 babysitting for 6 hours. How much does she make per hour?
Back
$7.50 per hour.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Sam drove 220 miles on 8 gallons of gas. What is his unit rate in miles per gallon?
Back
27.5 mpg.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Rate & Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
13 questions
Finding unit rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
MOD1 Flashcard on Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates 11/21

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
40 questions
Math Final Exam Review Packet

Quiz
•
6th Grade
22 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents

Quiz
•
6th Grade
15 questions
IM 6th grade Unit 8

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade