Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, you divide the quantity in the numerator by the quantity in the denominator.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Brad drives 527 miles on 17 gallons, how many miles does he drive on one gallon?

Back

31 mpg

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate in cookies per dollar?

Back

9 cookies per dollar

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which operation do you use to solve for unit rate?

Back

Division

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 24 miles in 2 hours?

Back

12 miles per hour

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car travels 150 miles on 5 gallons of gas, what is the unit rate in miles per gallon?

Back

30 mpg

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?