What is a unit rate?
Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, you divide the quantity in the numerator by the quantity in the denominator.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Brad drives 527 miles on 17 gallons, how many miles does he drive on one gallon?
Back
31 mpg
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate in cookies per dollar?
Back
9 cookies per dollar
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which operation do you use to solve for unit rate?
Back
Division
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 24 miles in 2 hours?
Back
12 miles per hour
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 150 miles on 5 gallons of gas, what is the unit rate in miles per gallon?
Back
30 mpg
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Unit Rates - EX (6.3.1-6.3.5)

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rates with Complex Fractions

Flashcard
•
7th - 8th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates with Decimals

Flashcard
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Equations of Circles

Quiz
•
10th - 11th Grade
30 questions
Week 5 Memory Builder 1 (Multiplication and Division Facts)

Quiz
•
9th Grade
33 questions
Unit 3 Summative - Summer School: Immune System

Quiz
•
10th Grade
10 questions
Writing and Identifying Ratios Practice

Quiz
•
5th - 6th Grade
36 questions
Prime and Composite Numbers

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Exterior and Interior angles of Polygons

Quiz
•
8th Grade
37 questions
Camp Re-cap Week 1 (no regression)

Quiz
•
9th - 12th Grade
46 questions
Biology Semester 1 Review

Quiz
•
10th Grade