Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you can buy 36 cookies for $4, the unit rate is 9 cookies per dollar.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, you divide the quantity of one item by the quantity of another item. For example, to find how many cookies you get per dollar, divide the number of cookies by the cost in dollars.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you can buy 36 cookies for $4, what is the unit rate in cookies per dollar?

Back

9 cookies per dollar.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

A skydiver falls 144 feet in 3 seconds. How far does the skydiver fall per second?

Back

48 feet per second.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which operation do you use to solve for unit rate?

Back

Division.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Anna can type 408 words in 4 minutes, how many words can she type per minute?

Back

102 words per minute.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Steve drives 78 miles on 3 gallons of gas. Find the miles per gallon.

Back

26 miles per gallon.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?