Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you can buy 36 cookies for $4, the unit rate is 9 cookies per dollar.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, you divide the quantity of one item by the quantity of another item. For example, to find how many cookies you get per dollar, divide the number of cookies by the cost in dollars.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you can buy 36 cookies for $4, what is the unit rate in cookies per dollar?
Back
9 cookies per dollar.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
A skydiver falls 144 feet in 3 seconds. How far does the skydiver fall per second?
Back
48 feet per second.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which operation do you use to solve for unit rate?
Back
Division.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Anna can type 408 words in 4 minutes, how many words can she type per minute?
Back
102 words per minute.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Steve drives 78 miles on 3 gallons of gas. Find the miles per gallon.
Back
26 miles per gallon.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
Rate / Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
13 questions
Finding unit rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rate / Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Finding unit rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Finding unit rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade