What is a Ratio?
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A ratio is a comparison of two quantities.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a Unit Rate?
Back
A unit rate is a rate with a denominator of one.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What are Equivalent Ratios?
Back
Equivalent ratios are ratios that express the same relationship between quantities.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you simplify a ratio?
Back
To simplify a ratio, divide both terms by their greatest common factor.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate for 40 dollars for 5 pounds?
Back
$8 per pound.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If the ratio of red apples to green apples is 4:3, how many red apples are there if there are 12 green apples?
Back
16 red apples.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the ratio of 35 to 14 simplified?
Back
5:2.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates & Unit Rates Practice

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates & Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratio Tables, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Unit Rates, Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Equivalent Ratios, Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios and Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
25 questions
SS Combined Advisory Quiz

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Week 4 Student In Class Practice Set

Quiz
•
9th - 12th Grade
40 questions
SOL: ILE DNA Tech, Gen, Evol 2025

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
NC Universities (R2H)

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
June Review Quiz

Quiz
•
Professional Development
20 questions
Congruent and Similar Triangles

Quiz
•
8th Grade
25 questions
Triangle Inequalities

Quiz
•
10th - 12th Grade