Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a Ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a Unit Rate?

Back

A unit rate is a rate with a denominator of one.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What are Equivalent Ratios?

Back

Equivalent ratios are ratios that express the same relationship between quantities.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you simplify a ratio?

Back

To simplify a ratio, divide both terms by their greatest common factor.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate for 40 dollars for 5 pounds?

Back

$8 per pound.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If the ratio of red apples to green apples is 4:3, how many red apples are there if there are 12 green apples?

Back

16 red apples.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the ratio of 35 to 14 simplified?

Back

5:2.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?