End of Module 2 Review

End of Module 2 Review

Assessment

Flashcard

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

14 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the cost expression for buying 8 pounds of cheese at $0.75 per pound and 17 pounds of pepperoni at $1.25 per pound?

Back

($0.75 x 8) + ($1.25 x 17)

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the length of a rectangle if you know the area and the width?

Back

Length = Area / Width

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the conversion from pounds to ounces?

Back

1 pound = 16 ounces

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a company uses 3.5 pounds of cheese daily, how many ounces do they use?

Back

56 ounces (3.5 x 16)

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How many ounces of cheese will a company use in two weeks if they use 56 ounces daily?

Back

784 ounces (56 x 14)

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How many delivery people are needed to deliver 78 pizzas if each can deliver 12 pizzas?

Back

7 delivery people (78 / 12)

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to calculate the area of a rectangle?

Back

Area = Length x Width

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?