What is a unit rate?
Calculate Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It expresses how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the total amount of one quantity by the total amount of the other quantity. For example, if you have 10 apples for $5, the unit rate is $5 ÷ 10 apples = $0.50 per apple.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you buy 3 pounds of granola for $3.75, what is the unit rate in dollars per pound?
Back
$1.25 per pound.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you pay $15.00 for 6 gallons of gasoline, what is the price per gallon?
Back
$2.50 per gallon.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Ken can walk 40 dogs in 8 hours. How many dogs can he walk in one hour?
Back
5 dogs per hour.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Jack jumps 40 times in 4 minutes. How many times does he jump per minute?
Back
10 times per minute.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Charles can type 675 words in 9 minutes. How many words can he type per minute?
Back
75 words per minute.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Finding unit rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates - Adv

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rate and Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Math 6 RP.2 Finding Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
40 questions
Math Final Exam Review Packet

Quiz
•
6th Grade
22 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents

Quiz
•
6th Grade
15 questions
IM 6th grade Unit 8

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade