Calculate Unit Rates

Calculate Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It expresses how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the total amount of one quantity by the total amount of the other quantity. For example, if you have 10 apples for $5, the unit rate is $5 ÷ 10 apples = $0.50 per apple.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you buy 3 pounds of granola for $3.75, what is the unit rate in dollars per pound?

Back

$1.25 per pound.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you pay $15.00 for 6 gallons of gasoline, what is the price per gallon?

Back

$2.50 per gallon.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Ken can walk 40 dogs in 8 hours. How many dogs can he walk in one hour?

Back

5 dogs per hour.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Jack jumps 40 times in 4 minutes. How many times does he jump per minute?

Back

10 times per minute.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Charles can type 675 words in 9 minutes. How many words can he type per minute?

Back

75 words per minute.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?