
Unit Rates
Flashcard
•
Mathematics
•
5th - 9th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you travel 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which operation do you use to solve for unit rate?
Back
Division.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit price of an item?
Back
To find the unit price, divide the total price by the number of units. For example, if a 2 lb turkey costs $11.16, the unit price is $11.16 ÷ 2 = $5.58 per lb.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 44 stamps are on 4 sheets, how many stamps are on each sheet?
Back
11 stamps per sheet.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of Oreos if they cost $2.98 for 15.5 oz?
Back
The unit price is $2.98 ÷ 15.5 oz = $0.192 per oz.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of Chips Ahoy if they cost $2.50 for 14 oz?
Back
The unit price is $2.50 ÷ 14 oz = $0.179 per oz.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Peter paid $79.80 for renting a bike for 6 hours, what was the rate per hour?
Back
$13.30 per hour.
Access all questions and much more by creating a free account
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Microsoft
or continue with
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?