Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you can buy 3 apples for $6, the unit rate is $2 per apple.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of the other item. For example, if you read 231 pages in 8 hours, divide 231 by 8 to find the pages read per hour.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Doug read 231 pages in 8 hours, how many pages did he read in one hour?

Back

28.875 pages.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Theo's mom bought an 8 pack of juice boxes for $4, how much did each juice box cost?

Back

$0.50 per juice box.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the cost per item when given a total cost and quantity?

Back

Divide the total cost by the number of items. For example, if 4 juice boxes cost $2, then each juice box costs $2 ÷ 4 = $0.50.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If four students spent $9.40 on school lunches, how much did each student spend?

Back

$2.35 per student.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the amount spent per person?

Back

Divide the total amount spent by the number of people. For example, $9.40 ÷ 4 students = $2.35 per student.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?