
Unit Rates
Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. It is often used to determine the cost per item, speed, or efficiency.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 15 dollars for 2 pounds, the unit rate is 15 ÷ 2 = 7.50 dollars per pound.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: $15 for 2 lbs.
Back
$7.50/lbs
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: 675 beats in 5 minutes.
Back
135 beats/minute
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: $49.99 for 450 minutes of cell service.
Back
$0.11/minute
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: 324 minutes to cook an 18 lb. turkey.
Back
18 min/lb
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: 56 roses in 4 rows.
Back
14 roses/row
Access all questions and much more by creating a free account
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Microsoft
or continue with
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?