Proportions

Flashcard
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Hard
+4
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a proportion?
Back
A proportion is an equation that states that two ratios are equal.
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit rate?
Back
To find the unit rate, divide the quantity by the number of units. For example, if you spend $40 on 5 pounds of concrete, the unit rate is $40 ÷ 5 = $8 per pound.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 12 ounces of lime are mixed with 10 ounces of water, what is the ratio of lime to water?
Back
The ratio of lime to water is 12:10, which simplifies to 6:5.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you set up a proportion to solve for an unknown?
Back
Set up a proportion by creating a fraction for each ratio and then cross-multiply to solve for the unknown.
Tags
CCSS.7.RP.A.2C
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a store sees 120 customers in 8 hours, how many customers do they see per hour?
Back
They see 120 ÷ 8 = 15 customers per hour.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to find the total number of customers based on hours worked?
Back
Total customers = (customers per hour) × (number of hours).
Tags
CCSS.7.RP.A.2C
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you paid $15 for 6 gallons of gasoline, what is the cost per gallon?
Back
The cost per gallon is $15 ÷ 6 = $2.50 per gallon.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Algebraic Proportions Practice

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Proportions

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Proportion Word Problems and Scale Drawings

Flashcard
•
7th - 8th Grade
15 questions
Ratios/Rates/Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
7S: Ratios, Rates, and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
1/3/25 practice 2-1 Ratios, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
8th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade