What is a unit rate?
Rates, Ratios and Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you earn $20.40 in 3 hours, your unit rate is $6.80 per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the total amount by the number of units. For example, if you earned $20.40 in 3 hours, divide 20.40 by 3 to get $6.80 per hour.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the ratio of 18 ounces to 3 cups in simplest form?
Back
The ratio of 18 ounces to 3 cups is 6 to 1.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you simplify the ratio 35:14?
Back
To simplify the ratio 35:14, divide both numbers by their greatest common divisor, which is 7. This gives you 5:2.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What are the three different kinds of ratios?
Back
The three different kinds of ratios are Part to Part, Part to Whole, and Whole to Part.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Alycia earned $20.40 in 3 hours, what is her unit rate?
Back
$6.80 per hour.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If it snowed 14 inches in 5 hours, what is the unit rate of snowfall per hour?
Back
2.8 inches per hour.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Rates, Ratios and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates, Ratios and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates, Unit Rates 6th Grade

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates, Unit Rates 6th Grade

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios/Rates/Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
25 questions
Equations of Circles

Quiz
•
10th - 11th Grade
30 questions
Week 5 Memory Builder 1 (Multiplication and Division Facts)

Quiz
•
9th Grade
33 questions
Unit 3 Summative - Summer School: Immune System

Quiz
•
10th Grade
10 questions
Writing and Identifying Ratios Practice

Quiz
•
5th - 6th Grade
36 questions
Prime and Composite Numbers

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Exterior and Interior angles of Polygons

Quiz
•
8th Grade
37 questions
Camp Re-cap Week 1 (no regression)

Quiz
•
9th - 12th Grade
46 questions
Biology Semester 1 Review

Quiz
•
10th Grade