Rates, Ratios and Unit Rates

Rates, Ratios and Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you earn $20.40 in 3 hours, your unit rate is $6.80 per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the total amount by the number of units. For example, if you earned $20.40 in 3 hours, divide 20.40 by 3 to get $6.80 per hour.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the ratio of 18 ounces to 3 cups in simplest form?

Back

The ratio of 18 ounces to 3 cups is 6 to 1.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you simplify the ratio 35:14?

Back

To simplify the ratio 35:14, divide both numbers by their greatest common divisor, which is 7. This gives you 5:2.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What are the three different kinds of ratios?

Back

The three different kinds of ratios are Part to Part, Part to Whole, and Whole to Part.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Alycia earned $20.40 in 3 hours, what is her unit rate?

Back

$6.80 per hour.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If it snowed 14 inches in 5 hours, what is the unit rate of snowfall per hour?

Back

2.8 inches per hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?