Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item. For example, if you buy 4 apples for $2, the unit rate is $2 ÷ 4 apples = $0.50 per apple.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a machine packs 70 boxes in 5 minutes, how many boxes does it pack in 1 minute?

Back

14 boxes per minute.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Maya makes $10 an hour, how much does she make in 15 hours?

Back

$150.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of $40 for 5 pounds of concrete?

Back

$8 per pound.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If water flows at a rate of 5 gallons every 25 seconds, how many gallons flow in 1 second?

Back

0.2 gallons per second.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How many words can Julie type in 1 hour if she types 300 words in 5 minutes?

Back

3600 words in an hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?