Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate?

Back

A rate is a ratio that compares two different quantities, usually with different units, such as miles per hour or cost per item.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the second quantity is one unit. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you spend $40 on 5 pounds of concrete, the unit rate is $40 ÷ 5 = $8 per pound.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 4 concert tickets cost $252, what is the price per ticket?

Back

$63.00 per ticket.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to find the unit rate?

Back

Unit Rate = Total Quantity / Number of Units.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Harry mowed 8 lawns and earned $96, how much did he earn per lawn?

Back

$12 per lawn.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 4 pounds of bananas cost $6, what is the cost per pound?

Back

$1.50 per pound.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?