
Unit Rates
Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you travel 60 miles in 1 hour, the unit rate is 60 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 3 apples for $1.50, the unit rate is $1.50 ÷ 3 = $0.50 per apple.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Ben drinks 3/4 liters of tea every 30 minutes, how much does he drink in 1 hour?
Back
1.5 liters per hour.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Kyle eats 1/2 of a pie in 1/5 of a minute. How many pies can he eat in 1 minute?
Back
2 and 1/2 pies per minute.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is the unit rate in dollars per pound?
Back
$1.25 per pound.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Elijah earns $200 for 8 hours of work. What is his unit rate in dollars per hour?
Back
$25 per hour.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which of the following is NOT a unit rate? $7.50 dollars per hour, 1.58 lbs for every dollar, 16 ounces in each package, 16 cards per 2 people.
Back
16 cards per 2 people.
Access all questions and much more by creating a free account
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Microsoft
or continue with
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?