Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you travel 60 miles in 1 hour, the unit rate is 60 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 3 apples for $1.50, the unit rate is $1.50 ÷ 3 = $0.50 per apple.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Ben drinks 3/4 liters of tea every 30 minutes, how much does he drink in 1 hour?

Back

1.5 liters per hour.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Kyle eats 1/2 of a pie in 1/5 of a minute. How many pies can he eat in 1 minute?

Back

2 and 1/2 pies per minute.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is the unit rate in dollars per pound?

Back

$1.25 per pound.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Elijah earns $200 for 8 hours of work. What is his unit rate in dollars per hour?

Back

$25 per hour.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which of the following is NOT a unit rate? $7.50 dollars per hour, 1.58 lbs for every dollar, 16 ounces in each package, 16 cards per 2 people.

Back

16 cards per 2 people.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?