Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you drive 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 90 miles driven and 15 gallons of gas, the unit rate is 90 miles ÷ 15 gallons = 6 miles per gallon.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Joshua drove 90 miles on 15 gallons of gas, what is the unit rate?
Back
6 miles per gallon (mpg).
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Back
$8 per pound.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate if my father drove 231 miles with 7 gallons of gas?
Back
33 miles per gallon.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you determine if one rate is faster than another?
Back
Compare the unit rates. The higher the unit rate, the faster the rate.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
A sixth-grade math teacher can grade 25 homework assignments in 20 minutes. What is his grading rate in assignments per minute?
Back
1.25 assignments per minute.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rates and Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Finding unit rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Finding unit rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates Overview

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rate / Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcardizz

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Calculating Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade