Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you drive 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 90 miles driven and 15 gallons of gas, the unit rate is 90 miles ÷ 15 gallons = 6 miles per gallon.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Joshua drove 90 miles on 15 gallons of gas, what is the unit rate?

Back

6 miles per gallon (mpg).

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

Back

$8 per pound.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate if my father drove 231 miles with 7 gallons of gas?

Back

33 miles per gallon.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you determine if one rate is faster than another?

Back

Compare the unit rates. The higher the unit rate, the faster the rate.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

A sixth-grade math teacher can grade 25 homework assignments in 20 minutes. What is his grading rate in assignments per minute?

Back

1.25 assignments per minute.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?