Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is 1. It shows how much of one item is compared to one unit of another item.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

To calculate the unit rate, divide the total quantity of one item by the total quantity of the other item.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 4 pounds of bananas cost $6, what is the cost per pound?

Back

$1.50 per pound.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 44 stamps on 4 sheets?

Back

11 stamps per sheet.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

Back

$8 per pound.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A ratio is a relationship between two numbers indicating how many times the first number contains the second.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How can a ratio be expressed?

Back

A ratio can be expressed in three ways: as a fraction (3/4), with a colon (3:4), or in words (3 to 4).

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?