Ratios, Rates, Unit Rates Flashcard

Ratios, Rates, Unit Rates Flashcard

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a Ratio?

Back

A comparison of two quantities.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is unit rate?

Back

A rate with a denominator as 1.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which of the following is NOT a unit rate? 27 sandwiches in 3 weeks, 45 miles per hour, 2 cars per 1 lane, 2 tanks of gas per 1 yard.

Back

27 sandwiches in 3 weeks.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is the better deal? $10 for 2 pizza slices, $12 for 3 pizza slices, $6 for 1 pizza slice, $8 for 1 pizza slice.

Back

$12 for 3 pizza slices.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is unit price?

Back

A rate with a denominator as 1.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

Divide the numerator by the denominator.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car travels 300 miles in 5 hours, what is the unit rate in miles per hour?

Back

60 miles per hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?