Ratios, Rates, Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a Ratio?
Back
A comparison of two quantities.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is unit rate?
Back
A rate with a denominator as 1.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which of the following is NOT a unit rate? 27 sandwiches in 3 weeks, 45 miles per hour, 2 cars per 1 lane, 2 tanks of gas per 1 yard.
Back
27 sandwiches in 3 weeks.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the better deal? $10 for 2 pizza slices, $12 for 3 pizza slices, $6 for 1 pizza slice, $8 for 1 pizza slice.
Back
$12 for 3 pizza slices.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is unit price?
Back
A rate with a denominator as 1.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
Divide the numerator by the denominator.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 300 miles in 5 hours, what is the unit rate in miles per hour?
Back
60 miles per hour.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
12 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
11 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
Unit Rates with Complex Fractions

Flashcard
•
7th - 8th Grade
10 questions
Rates Ratios and Proportions Practice

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade